Ankara Atlıspor Kulübü Tarihçesi

Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün her alanda olduğu gibi at ve atçılık sporuna verdiği büyük önem ve sevgiden feyzalınarak ata sporu olan binicilik sporunu gençler arasında yaygınlaştırmak, Türk Binicilik sporunu uluslararası yarışmalarda belirli bir düzeye getirmek amacıyla Kulübümüz 1933 yılında kurulmuştur.

Türkiye’ de engel atlama ( konkurhipik ) disiplininde ilk kulüp Türkiye Atlıspor Kulübü olup; kurucuları arasında , İsmet İNÖNÜ, Ziraat Vekili Muhlis Bey, Milli Müdafaa Vekili Zekai Bey, Dahiliye vekili Şükrü KAYA, Hariciye vekili Tevfik Rüştü Bey, İktisat vekili Celal BAYAR, İtalya büyükelçisi Lojocona, Afganistan büyükelçisi Sultan Ahmet Han… gibi ünlü kişiler sayılabilir.

Türkiye Atlıspor Kulübü, bugünkü Ziraat Fakultesinin yerinde kurulmuş olmasına rağmen , 2. Dünya savaşının getirdiği maddi sıkıntı sonucu 1939 yılında kendiliğinden kapanmıştır. 1957 yılında E.Korg Saim ÖNHON başkanlığında Özdemir ATMAN, Kamil SPOREL, Vehbi KOÇ, Fikret YÜZALTI, Enver ERLAT, Halil BAŞÇAVUŞOĞLU, Tevfik BAŞAR, Mustafa DURUSOY, Nuri OĞLAKÇI, İhsan AKTÜREL ve İhsan AKHUN tarafından ANKARA ATLISPOR KULÜBÜ olarak yeniden kurulmuştur. Kulüp yer olarak bugünkü İlahiyet Fakültesi alanına yerleşmiştir.

1960 yılında da bugünkü arazisine taşınmış ve uzun süredir asker biniciler tarafından yürütülen engel atlama ( konkuhipik ) tarzı çalışma bu yolla Ankara’da sivil sporcular tarafından da yapılmaya başlanmıştır.

Ankara Atlıspor Kulübü tarafından 1998 yılında kurulan Pony Binicilik Okulu ile Dünyadaki sisteme paralel olarak binicilik yaşı 12′ den 6′ ya indirilmiş olup; yaz-kış devamlı olarak binicilik eğitimi verilmektedir. Binicilik tesis ve eğitimleri sadece üye çocukları ile sınırlı olmayıp, bu sporu yapabilecek herkese açık olarak verilmektedir.

2014 yılı itibariyle, olimpik ölçülerde 1 açık 1 kapalı manej, Pony okulu için düzenlenmiş kapalı manej, 150 ata bakabilecek ahır kapatisitesi ve nalbant hanesi, 1 adeta makinesi (at yürüyüş bandı) 2 padok (at gezinti alanı), jimnastik salonu, 1 kapalı – 3 açık – 1 çadır tenis kortu, çalışma duvarı ve sosyal tesisleri ile Ankara Atlıspor Kulübü   üye ve konuklarına hizmet vermektedir.

Bununla birlikte Ankara’da organize edilen tüm resmi ve özel yarışmalar kulübün manejinde yapılmakta olup, bu manejler 2014 yılında ışıklandırılarak gece müsabakası yapma olanağına kavuşturulmuştur.

Yukarıda da belirtildiği üzere, anılan tüm bu tesislerden yalnızca kulübün üyeleri değil, aileleri ile tenis ve binicilik sporuna gönül veren herkese spor olanağı tanınmaktadır.

Derleyen: İsa Çapanoğlu